Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński odwiedził przedsiębiorców w Rzgowie

Na zaproszenie Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw Pana Tomasza Szypuły Wojewoda Łódzki Pan Tobiasz Bocheński odwiedził przedsiębiorców z Miasta Mody PTAK w Rzgowie.

W poniedziałek, 17 maja 2021 roku Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński odwiedził znajdujący się w Rzgowie kompleks handlowo-rozrywkowego Miasta Mody PTAK. W towarzystwie Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw Tomasza Szypuły, Prezesa Krajowej Izby Targowej Jerzego Romańskiego, Wiceprezesa Izby Bogdana Bujaka oraz Prezes Zarządu Holdingu PTAK Niny Ryszki Wojewoda rozmawiał z wieloma przedsiębiorcami Miasta Mody, interesując się szczególnie obecną kondycją ich firm po ponad rocznym okresie pandemii, a także problemami i wyzwaniami, przed którymi stoją dziś wszyscy polscy producenci branży odzieżowej, obuwniczej i tekstylnej sektora mśp. Bezpośrednie spotkania z przedsiębiorcami pozwoliły na bliższe poznanie i lepsze zrozumienie specyfiki problemów tych branż oraz potrzeb przedsiębiorców, czego efektem będzie możliwość zaoferowania efektywniejszego wsparcia ze strony władz.

Miasto Mody PTAK jest od lat najważniejszym w Polsce miejscem zaopatrzenia dla tysięcy krajowych i zagranicznych hurtowni, sklepów i butików odzieżowych. Rocznie odwiedza je ponad 9 milionów klientów z całej Polski oraz liczni klienci z całej Europy i nie tylko. Działalność prowadzi tam obecnie ponad 2000 przedsiębiorców sektora mśp, głównie producentów odzieży, którzy od ponad roku mierzą się z ogromnymi wyzwaniami wywołanymi pandemią koronawirusa: firmy, galerie i centra handlowe w lockdownie, pozamykane granice, pozrywane łańcuchy dostaw, kontrahenci w upadku to tylko niektóre problemy. Obecnie spora część handlu odzieżą i tekstyliami została z konieczności przeniesiona do sektora e-sprzedaży przez dedykowane platformy e-commerce. To nie jest jednak sytuacja optymalna dla branży. Dlatego nic dziwnego, że przedsiębiorcy branży odzieżowo-tekstylnej liczą na zdecydowane wsparcie ze strony władz państwowych i samorządowych przy odrabianiu start wywołanych pandemią. Polska jest bowiem w Europie prawdziwą enklawą, gdzie mimo wszystkich problemów funkcjonuje tak wielu rodzinnych producentów odzież. To właśnie jest obecnie źródłem przewagi nad konkurencją zagraniczną. Wsparcie sektora mśp zdecydowanie przyspieszy odbudowę gospodarki do poziomu sprzed pandemii a państwo może uzyskać silnego sojusznika w procesie wychodzenia kraju z kryzysu wywołanego przez zarazę.

W ubiegłym roku Ogólnopolska Federacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw we współpracy z Polskim Rządem, Prezydentem RP, Agencją Rozwoju Przemysłu oraz Krajową Izbą Targową koordynowała program „Polskie Szwalnie”, w który włączyli się liczni przedsiębiorcy, głównie producenci tekstyliów, reorganizując swoje linie produkcyjne, by mogły być przeznaczone do masowego szycia masek ochronnych. Dzięki temu programowi udało się uratować tysiące miejsc pracy, a Polacy otrzymali wyprodukowane przez polskich producentów odpowiedniej jakości maseczki. To również własnymi siłami sektora targowo-wystawienniczo-eventowego opracowano wyjątkowo racjonalne i powszechnie dostępne – projekty Polskiego Bonu Targowego i Polskiego Bonu Eventowego uwalniające olbrzymi potencjał całego sektora mśp polskiej gospodarki. To bezspornie dowodzi, że sektor małych i średnich przedsiębiorców jest wiarygodnym i kompetentnym partnerem w każdym segmencie i każdej branży.