Targi i eventy w pandemii COVID-19

Krajowa Izba Targowa ma zaszczyt ogłosić uruchomienie programu TARGIPLUS, o którym informowaliśmy już kilka tygodni temu. Wraz z PTAK WARSAW EXPO będziemy wspierać wystawców poszkodowanych przez COVID-19.

Po szczegółowe informacje zapraszamy na podstronę TARGIPLUS (tutaj link). Tam znajdą Państwo także formularz niezbędny do złożenia wniosku o skorzystanie z benefitów programu. Każda z firm zostanie potraktowana indywidualnie, a po złożeniu wniosku skontaktuje się z Państwem nasz konsultant aby zapełnić pełne wsparcie.

Z tego miejsca chcemy raz jeszcze podziękować wszystkim osobom, które wspierały nas w tworzeniu tego programu i dzieliły się bezcennym doświadczeniem. Osobne podziękowania należą się firmie Ptak Warsaw Expo, która zgodziła się wziąć udział w programie jako organizator targów.

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i zapraszamy do wspólnego działania na rzecz odbudowy branży targowej!

30.07.2020

Targi i eventy w pandemii COVID-19

Organizatorzy targów, również międzynarodowych, w związku z pandemią COVID-19 pozostają w niemal całkowitym lockdownie. Zbudowane przez największe polskie firmy wystawienniczo-targowe komercyjne projekty służące promocji polskiej gospodarki w dalszym ciągu ponoszą bardzo wymierne i coraz trudniej usuwalne straty finansowe i wizerunkowe. Wiemy, że rząd dostrzega potrzebę wsparcia dla sektorów najdłużej poddanych obowiązującym rygorom dystansu społecznego. Niezależnie od tego branża targowa podejmuje własne działania wszędzie tam, gdzie to racjonalne i możliwe. A wszystko to w celu wyprowadzenia jej z kryzysu a co najmniej zachowania zdolności prowadzenia efektywnej działalności. Niestety, możliwości własnych, alternatywnych działań organizatorów targów są coraz mniejsze właśnie z uwagi na obowiązujące ograniczenia społeczne. Kończy się również działanie instrumentów tarczy antykryzysowej, które pomogły wielu firmom w przetrwaniu najtrudniejszego okresu pandemii ale właściwie nie wiemy co będzie dalej.

Nie ma wątpliwości, że prężnie działający polski rynek targów i wystaw gospodarczych ma ogromny wpływ nie tylko na komunikację biznesową pomiędzy przedsiębiorstwami, ale również na wartość wizerunkową całej gospodarki. Dzięki targom rośnie prestiż poszczególnych branż, a przez to prestiż całego krajowego rynku, co od wielu lat jest widoczne na jednym z najlepiej rozwiniętych targowo rynku niemieckim, gdzie wsparcie zarówno rządu federalnego, jak i poszczególnych landów dla wydarzeń targowych skutecznie pobudza rozwój niemieckiej przedsiębiorczości. Pozycja i znaczenie imprez targowych w Niemczech stawia ten kraj na czele światowego rynku imprez gospodarczych i Polska może a nawet powinna stosować zbliżony model gospodarczy.

W opinii wielu ekonomistów siła gospodarki, która w dzisiejszym czasie wymaga szczególnej troski, jest bezpośrednio skorelowana z potencjałem rynku targowego. Dobre targi to platforma gwarantująca silny impuls do rozwoju innowacyjności gospodarki, wzrostu inwestycji oraz rozwijania relacji biznesowych między firmami dramatycznie zakłóconych przez pandemię. Dodatkowym argumentem za wsparciem krajowego rynku targowego, jest wysoka wartość wolumenu usług około targowych związanych m.in. z branżą hotelową, gastronomiczną, transportową, a także innych usług powiązanych z targami. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie wiodących ośrodków targowych jedna złotówka wydana na udział w targach generuje ok. 4 zł na pozostałe usługi. To daje do myślenia!

Szczególnie istotny dla szybkiego rozwoju Polski jest wzrost zainteresowania przedsiębiorców i zwiedzających rodzimymi targami o znaczeniu międzynarodowym. To jest wyraźny sygnał, aby polskie władze znacząco zwiększyły wsparcie dla polskich firm – zwłaszcza sektora mśp – zainteresowanych coraz liczniej udziałem w dużych targach międzynarodowych organizowanych na rynku rodzimym (min. 40 tys. m2 pow. wystawienniczej). Pozwoli to na większą koncentrację sił i środków na wsparcie rodzimego biznesu i zwiększy ochronę rynku przed nieuczciwą konkurencją. W aktualnej sytuacji epidemicznej taka powierzchnia targów zapewnia optymalną ekspozycję z zachowaniem obowiązującego dystansu społecznego. Przykładem kilka wiodących międzynarodowych imprez targowych realizowanych w Ptak Warsaw Expo opartych o współpracę z uznanymi partnerami z rozwiniętych państw świata przy organizacji Warsaw Pack, Warsaw Industry, Warsaw Home, Warsaw Motor Show, Warsaw Travel Show, Fast Textile, Electronics Show i wielu innych.

Jest oczywiste, że proces odbudowy polskiego sektora targowego pozbawiony wsparcia państwa będzie długotrwały i mozolny. Zwłaszcza w dobie rosnącej konkurencji wszystkich ze wszystkimi. Dlatego uważam za ważne, aby przynajmniej największe polskie firmy targowe i organizacje zrzeszające wystawców połączyły swoje wysiłki przy odbudowie siły konkurencyjnej całej naszej branży. Taka silna grupa ewentowo-targowa będzie również bardziej kompetentnym partnerem dla polskiego rządu. Stawka naprawdę jest bardzo wysoka!

Dariusz Drąg
Prezes Zarządu Krajowej Izby Targowej